cilt bakımı

Cilt Bakımı

Yüzümüzün  kırışıklık, sivilce gibi sorunları vardır. Bu yüzden   cilt bakımına genç yaşta başlayıp cildin türüne uygun cilt bakımı yapılmalıdır... [Devamı]

Bağlantılar

    Son Yorumlar

Cilt Bakımı

Saç Bakımı

Vücut Bakımı

Güzellik ve Makyaj

Moda

A dan Z ye Diyetler

Sağlık ve Beslenme

Örgü Dantel Elişi

Gelinlik ve Abiye Modelleri

   Google Reklamları       |   Kategoriler

Cilt Bakımı
Cilt Sağlığı
Saç Bakımı
Saç Uzatma
Güzellik
Vücut Bakımı
Göğüs Bakımı
Suna Dumankaya

Diyet Fitnes
El ve Ayak Bakımı
İbrahim Saraçoğlu
Kadın Sağlığı
Makyaj
Sağlık ve Beslenme
Ender Saraç
Anne ve Bebek

Mamografi ve Göğüs (Meme) Kanseri Hakkında Merak Ettikleriniz

Mamografi Nedir?

Mamografi, düşük dozda x ışını kullanılarak yapılan meme görüntüleme yöntemidir. Tıp bu kadar gelişmeden önce memelerin incelenmesinde normal röntgen cihazları kullanılıyordu. X ışınının meme görüntülemede kullanılan cihazların hem kendisi hem de görüntünün elde edildiği filmler diğer röntgen cihazlarından farklıdır. Mamografi, diğer muayene yöntemleriyle tespit edilemeyecek kadar küçük kitleleri bile saptayabildiğinden dünyada da en yaygın kullanılan inceleme yöntemidir.

Mamografi Neden ve Nasıl Yapılır?

1-)Tanısal Amaçlı: Göğüslerinde elle hissedilen, kitle ve ağrı şikayetleri bulunan kişilerde hastalığın teşhisini koymak ve tedaviyi planlamak amacıyla mamografi çekilir.

2-)Tarama Amaçlı: Hiç bir şikayeti olmaksızın belli bir yaşın üstündeki kadınlarda belli aralıklarla, olası bir göğüs kanserini daha en başından saptayarak tedaviden fayda görme şansını artırmak amacıyla mamografi çekilir.

Göğüs (Meme) kanserinde erken teşhis konulması, tedavi seçeneklerinin sayısını ve hastanın sağlığına kavuşma olasılığını önemli ölçüde arttırır. Memelerde birçok kanser tipi gelişebilir ve bunlardan bazıları erken teşhisle tamamen tedavi edilebilir. Bu nedenle önerilen ve birbirini tamamlayan üç teşhis yöntemi vardır.

Göğüs (Meme) Kanserinde Tarama Nasıl Yapılır?

1-) Kişisel Meme Kontrolleri (Kendi kendine kontrol)
2-) Klinik Meme Kontrolleri (Doktor tarafından yapılan)
3-) Mamografi

Meme kanserinin teşhisinde mamografi taraması kullanılmaya başlandığından beri bu hastalık nedeniyle olan ölümlerde önemli ölçüde azalma görülmüştür.

Mamografi Nasıl Çekilir : Rutin incelemelerde, her meme için değişik açılardan ikişer tane film çekilir. Çekim yapılacak olan meme, teknisyen tarafından mamografi cihazının üzerinde bulunan iki tabaka arasına uygun şekilde yerleştirilir. Teknisyenin pedal ile üstteki tabakayı aşağıya indirmesiyle arada kalan meme sıkıştırılır ve çekim yapılır. Çekim sırasında filmlerin bulanık çıkmaması için kesinlikle hareket etmemek hatta kısa süreli olarak nefesi tutmak gerekir.

Sağlık, Güzellik Rehberi Ana Sayfası

Doa Kozmetik

Facebook SayfamızKapadokya' da Balayı Fırsatı

Reklam

2012 Burç Yorumları

Tavsiye Edenler

Son Yazılar

Widget RandomPosts not found.

The file '/widgets/RandomPosts/widget.ascx' does not exist.X

Widget EditorunSectikleri not found.

The file '/widgets/EditorunSectikleri/widget.ascx' does not exist.X

Son Yorumlar

Comment RSS

Tıbbi Sorumluluk Reddi

Sitemizde yer alan içerikler, genel bilgi amaçlı verilmiş ve çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Sitemiz herhangi bir uzmanın veya doktorun sitesi değildir.

Sağlık ve tıbbi konular hakkındaki bilgilerin kesin olduğunun, yan etkisi ya da zararı olmadığının kesin güvencesi yoktur. Sitemizde yer alan bilgiler, hiç bir zaman hastalıklara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.

Bu sitede yer alan bilgilerin kullanılması ya da benimsenilmesinden sitemiz sorumlu sayılamaz. Kullanım riski Okuyuculara aittir.