cilt bakımı

Cilt Bakımı

Yüzümüzün  kırışıklık, sivilce gibi sorunları vardır. Bu yüzden   cilt bakımına genç yaşta başlayıp cildin türüne uygun cilt bakımı yapılmalıdır... [Devamı]

Bağlantılar

    Son Yorumlar

Cilt Bakımı

Saç Bakımı

Vücut Bakımı

Güzellik ve Makyaj

Moda

A dan Z ye Diyetler

Sağlık ve Beslenme

Örgü Dantel Elişi

Gelinlik ve Abiye Modelleri

   Google Reklamları       |   Kategoriler

Cilt Bakımı
Cilt Sağlığı
Saç Bakımı
Saç Uzatma
Güzellik
Vücut Bakımı
Göğüs Bakımı
Suna Dumankaya

Diyet Fitnes
El ve Ayak Bakımı
İbrahim Saraçoğlu
Kadın Sağlığı
Makyaj
Sağlık ve Beslenme
Ender Saraç
Anne ve Bebek

Saç Sorunları - Saç Ekimi Doğru Olarak Nasıl Yapılır ?

Saç Ekimi

Saç ekimi, son on yılda oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Günümüzde saç ekimi, doğru yapıldığı takdirde, doğal ve dolgun bir görünüm sağlayan, ayakta tedavi edilebilen bir tedavi sürecidir.

Doğru Saç Ekimi Prosedürünü Ve Cerrahını Seçmek Çok Önemli.

Doğru bir şekilde uygulandığı zaman, kuaförünüz bile saç ekimi yaptırdığınızı fark etmeyecektir. Pek çok cerrah saç ekiminde hala eski yöntemleri kullandığı için, doğru kliniği ve metodu seçmek çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bu site size, tuzağa düşmemenizi önleyecek olan gerekli bilgi ve araçları sağlamaktadır. Bu bilgiler, gerçek bir sanat ürünü olan doğal saç ekimi ile diğer ikinci derece yöntemler arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacaktır.

En İyi Saç Ekim Yöntemi - Hasta İçin Kolay, Hekim İçin Zor

Çok az sayıda cerrahın saç ekimini bir sanat olarak uygulamasının nedeni, saç ekiminde en iyi yöntemin yüksek düzeyde deneyim, zaman ve yetenek gerektirmesidir.

Bunu başarmak için, bir kliniğin iyi eğitilmiş ve kendini bu işe adamış çalışanlara ihtiyacı vardır. Bu prosedür, hasta için, tek bir cerrahi operasyon ve hızlı iyileşme ile sağlanacak olan doğallık ve dolgunluk gibi çok önemli olan ve ömür boyu sürecek bir avantaj sağlar.

Ancak pek çok klinik, bu ideal kapasiteyi gerçekleştirecek zaman ve kaynağı yaratmak için pek de istekli görünmemektedir.

Hasta İçin En Uygun Saç Ekimi Yöntemi İyi bir saç ekimi, artistik düzeyde yapılan cerrahi bir operasyonun ve sanatsal bir yeteneğin sonucunda ortaya çıkar. Günümüzde “altın standart” olarak kabul edilen saç ekim ameliyatı “Foliküler Ünite Saç Ekimi” ya da kısa adıyla FUT''tur.

Gelişmiş Foliküler Ünite Saç Ekimi

Tek Bir Cerrahi Operasyon İle Doğallık Ve Dolgunlukta Son Nokta

Hepimiz daha önce “peruk” gibi duran saç ekimlerini gördük. Ancak günümüzde artistik saç ekimini görmüyoruz, çünkü fark edilmiyorlar.

Foliküler Gelişim- Geniş Deri Naklinden Mikro Ve İncelmiş Nakillere

Cerrahi saç yenilemesi,1960 ve 70''lerin geniş yuvarlak tamponlarında 80''lerin mikro-aşılarına oradan da 90''ların Foliküler Ünite aşısı kullanılarak yapılan modern saç ekimi yöntemlerine doğru çarpıcı bir gelişme göstermiştir.

Günümüzde ise saç yenileme operasyonu önemli bir gelişme aşamasından daha geçiyor ; tek bir cerrahi operasyon ile doğallık ve dolgunluk sağlayan saç ekimi.

Günümüzün Yüksek Evrimsel Noktası

Gelişmiş Foliküler Ünite Saç Ekimi

Doktorlar, özenle hazırlanmış, kelleşme sürecine dayanıklı Foliküler Ünitelerin yerleştirilmesi ile yapmış oldukları “Foliküler Ünite saç ekimi” ile kelleşen bölgelerde doğal saç numunesi yaratırlar. Bunu doğru olarak yapmak çok yorucu ve zaman alıcı bir süreçtir. Çok uzun süren bir operasyonda cerrah ile birlikte titizlikle çalışan sağlık teknisyenleri gerekmektedir.

Kolay Aşılama - Daha Küçük Bıçaklar,Daha Küçük Kesikler, Daha Az Nakil

Günümüzün mikro cerrahi neşterleri -saç dokusu büyüklüğünde- gittikçe küçülerek daha küçük ebatlarda kesikler açılmasıyla, operasyonu daha güvenli hale getirmektedir. Böylece cerrahlar her santimetrekareye 40 ila 60 Foliküler Ünite aşılaması ile daha yoğun ekimler yapabilmektedir. Bu yoğunluk, standart Foliküler Ünite saç ekimi yoğunluğunun neredeyse iki katıdır.

Gelişmiş Foliküler Ünite Aşılaması- Hasta İçin Kolay Klinik İçin Zor

Gelişmiş Foliküler Ünite aşılaması doktorlar ve sağlık teknisyenleri için başarı çıtasını yükseltir. Bu hassas ve dikkat gerektiren saç ekimi yöntemi, yüksek oranda ustalık ve dikkat gerektirir. Daha küçük kesikler, mikroskop altında düzeltilerek parçalara ayrılmış Foliküler Ünite aşılarını gerektirir. Bu küçük ve yoğun kesikler aynı zamanda bu küçük parçaların yerleştirilmesini daha da zorlaştırır.

Bu yöntem aynı zamanda daha dikkatli bir hasta seçim uygulaması gerektiriri ki, yoğun aşılama uygulaması her hasta için uygun bir prosedür değildir.

Gelişmiş Foliküler Saç Ekimi - Yeni “Altın Standart”

Usta bir cerrahın ve sağlık ekibinin elinde gerçekleşen gelişmiş Foliküler Ünite saç ekimi, kusursuz saç uzamasını sağlayabilir. Bu o kadar doğal olur ki çok yakın bir tetkikte dahi fark edilmez.

Standart mikro “ Foliküler Ünite” saç ekimi doğal bir görünüm yaratmakla birlikte tek bir operasyon ile yüksek yoğunluklu saç elde etme kapasitesi sınırlıdır. Böylelikle hasta, saç ekimi yapılmış bölgenin daha dolgun görünmesi için yeni bir ameliyata gereksinim duyabilir.

Hasta yeni yöntemden pek çok şekilde yararlanır. Bunlar;

Tek bir operasyon ile sık saç yoğunluğu

Saç ekimi yapılan bölgede minimum travma oluşması ve ameliyat sonrası hızlı iyileşme

Saç ekimi yapılan bölgede çukurlaşma ya da bozulmanın olmaması ya da çok az görülmesi

Ekilen saçın doğal yön ve açısı

Follicular Unit Extraction- Fue

Fue- Foliküler Ünite Saç Ekiminde Alternatif Bir Yaklaşım

Foliküler ünite denen yapı, dermal bir kılıf ile çevrelenmiş ve içerisinde 1-4 adet kıl folikülü barındıran ve etrafındaki damarsal ve sinirsel ağ ile anotomik ve fizyolojik bir bütünlük oluşturan yapılardır. Foliküler ünite nakli 1996 larda tanımlanmış 40 yıllık saç ekimi tarihinde devrim niteliği kazanmıştır. Foliküler ünite genellikle iki yada üç saç folikülü (saç kökü) içeren ve kendi içerisinde bütünlük arzeden bir yapıdır.

Önceleri varlığından bile haberdar olunmayan foliküler ünitelerin bölünmemesi gereken dokunulmaz yapılar olduğu ve saç ekiminin bu durum gözönünde tutularak yapılması gerektiği ortaya konmuştur. Foliküler ünite mikroskop altında çok hassas bir biçimde elde edilmeli ve titizlikle ekilmelidir. Bu yüzden saç ekimi ve özellikle FUE yöntemi mikrocerrahi tecrübesi olan ve saçlı deri (scalp) anatomisini ve cerrahisini en iyi bilen kişiler olan plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır .

Follicular unit extraction yöntemi esas olarak foliküler ünitelerin elde edilmesinde kullanılan, foliküler ünite çıkartma işlemidir. Saçlı deriden, kesme ve dikme işlemi olmadan sadece foliküler ünitenin çıkartıldığı bir tekniktir. Foliküler üniteleri çıkartmak için özel tasarlanmış uç yapısı olan değişik çaplarda lümenli iğneler kullanılır. saç ekimi ünitesi olan Hairplast ta Foliküler üniteler 1 mm den küçük çaplarda ve ''Saç Folikülü Çıkartıcı İğne'' (Follicular Unit Extractor) ile alınmaktadır. Yine ekim işlemi özel bir şekilde yapılmakta santimetre kareye 50-60 foliküler ünite (100-120 saç teli) ekmek mümkün olmaktadır (İstenirse daha fazlası da ekilebilir).

Folikül çıkartma işleminden önce donöralandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. İğne, lümeni saç kılını ortalayacak şekilde deriye yaklaştırılır ve 6-7 mm kadar, kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Kıl, folikül ve onu çevreleyen mikroskopik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda kesilmiş olur.(resimler için tıklayın) (video görüntü için tıklatın). Bir mikropenset ile nazikçe çekilir ve foliküler ünit gevşek tabandan ayrılarak gelir.

Foliküler ünitler bu şekilde toplandıktan sonra şaçsız alanda açılan çok daha küçük deliklerden yerleştirilmesi mümkün olur. Her bir foliküler ünite ortalama 2 folikül barındırır. Yöntemin diğer yönteme üstünlükleri şunlardır:

1.Saç alınan yerde kesme ve dikme işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgedeki 1 mm den küçük çaplı delikler oluşur ama bu derikler birkaç günde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.

2.Başın her tarafından saç kökü alınabilir, sadece arka kısıma bağımlı kalınmaz. Hatta ihtiyaç halinde göğüs kılları gibi vucut kılları da alınıp baş''a ekilebilir. Baş tan alınan köklerde vucudun başka bölgerine ( örnegin bıyık gibi ) ekilebilir.

3.Seanslar arasında 2 gün beklemek yeterlidir. 2. seans için aylarca beklenmez. Birer gün ara ile 4-8 seans yapılabilir. Her seansta 600-800 kadar kök alınır. Her kök te 1 ila 4 (bazen5) arası degişen genelllikle de 2-3 adet saç teli bulunur. 5 seans=3000 kök=6000 saç teli

4. Alınan foliküler ünit çapı 1mm den küçük olduğu için ekim yapılacak yerde de çok küçük deliklerden ekim yapmak mümkün olur. Buda daha yoğun ve daha estetik ekim anlamına gelir. Santimetrekareye 60-80 hatta dafa fazla kök ekmek mümkündür. Fue Yöntemiyle Saç Ekiminde Kesme Dikme Yoktur

Fue de kesme ve dikme işlemi olmaz. Saç kökleri bulundukları yerden özel ignelerle tek tek alınır. Bu iğneler 0.7.09 mm çapında özel uç tasarımı olan, içi lümenli (tüp şeklinde) iğnelerdir. Saç kılı ve kökü kendisini çevreleyen çok küçük deri dokusu ile birlikte çıkartılır ( tıpkı bir bitkiyi toprağından kökü ile birlikte çıkartır gibi). Saç kökleri kafanın sadece ense üzeri bölgesi değil her tarafından alınır.

Saç kökleri alınırken belirli bir düzen içerisinde alınır. Eşit bir dağılımla kökler alınır, yan yana kökler alınmaz, sürekli aynı bölgeden alınmaz. Bu nedenle saçlarda bir eksilme ve belirli bir bölgede seyrelme oluşmaz. Kök alınan yerdeki minik delikler, kökün alındığı andan itibaren kontraksiyona uğrar (büzülür). Üzerinde oluşan minik kabuklanmalar 1 hafta içerisinde düşer ve 1 hafta sonra hiçbir iz kalmaz.

Follicular Unit Extraction yöntemi dünyada sayılı merkezlerde yapılmaktadır.

Şerit Olarak Çıkarma Ve FUE Yöntemlerinin Karşılaştırması

Şerit olarak çıkarma yöntemi ile yapılan saç ekimi,kelleşmeye dayanıklı deriden, ince düz bir şeridin alınması ile yapılır. Parçanın alındığı bölge daha sonra dikilir. Bu dikişler (ip ya da zımba ile) ameliyattan 10 gün kadar sonra alınır. Bazı cerrahlar çözülebilir dikiş kullandığından, dikişlerin alınmasına da gerek yoktur.

Bu doğrusal kesikler bir kez iyileştikten sonra, hastanın kafasının arkasında küçük düz yara izleri olarak kalırlar. Bu izlerin etrafında saç olacağı için fark edilmesi, saç kısa bile olsa, neredeyse imkansızdır.

FUE Metodu Nasıl Yapılır?

FUE metodu ile, her defasında 1mm''den kısa, ufak bir iğne kullanılarak 1,2,3 ve 4 saç telli hücre birimleri dikkatlice çıkarılır. Çoğu zaman doktorlar, hastaların saç ekimi için kullanacakları verici bölgelerinden bir parça alarak, hastanın kafa derisini görmek isteyebilirler.

Foliküler Üniteler, tek bir Foliküler Ünite etrafına bir delgi yerleştirilip, saç derisi üzerinde ufak, yuvarlak bir alanın kesilmesi ile çıkarılır. Daha sonra Foliküler Ünite yavaşça kaldırılıp, deri altındaki gevşek dokudan ayrılır..

Geride kalan ufak yara, operasyonu takip eden hafta içinde iyileşir. Bu yuvarlak kesik, iyileşme sürecinde küçülerek 1 mm''den ufak bir iz haline gelir. FUE tedavisini gören hastada, operasyon sonunda yüzlerce yuvarlak, küçük ve beyaz renkli izler oluşur ancak hastanın saçı bir kez uzamaya başlayınca bu izler fark edilmez bir hal alır.

FUE Ya Da Şerit Çıkarma, İşte Bütün Mesele Bu

Göreceli olarak yeni olan FUE prosedürü daha az fark edilebilen izler bırakır ve saç ekimi için numune alınacak bölge dikilmediği için herhangi bir gerginlik ya da hissizlik yaratmaz.

Bunun yanı sıra, FUE operasyonu için doktorlar tek başlarına bu tek tek çıkarma işlemini yaptıkları için, bu yöntem çok zahmetli ve bu yüzden de pahalı olmaktadır. Aynı zamanda FUE işlemi, kelleşen bölgeye belirli bir oranda saç ekimi yapıldığı için oldukça fazla zaman almaktadır.

Saç ekiminin geldiği en son nokta Fue Yöntemidir. Standart şerit çıkarma işlemi, numune alınan bölgeden şerit biçiminde bir parça alındıktan sonra aşılama işlemi sürecinde takım çalışması yapılabildiği için böyle bir avantaja sahiptir. Bu takım çalışması, iyi eğitilmiş sağlık teknisyenlerinin tek bir günde 2000 ila 3000 arası Foliküler Üniteyi aşılamasına izin verir. Ve bu yöntem FUE''ye oranla çok daha ucuza mal olur.

FUE daha pahalı olmasına rağmen uygulanabilecek en iyi yöntemdir.

Tıbbi Saç Yenilemesi- Sizin İçin Uygun Mu?

Kelleşmeye başlayan pek çok erkek, saç ekimi ameliyatından faydalanabilir. Klasik erkek kelleşme modeline benzer durumda olan kadınlarda bu işlemden fayda görebilirler.

Ancak bazı erkek ve kadınlar diğerlerine göre, tıbbı saç yenileme ya da MHR işlemine daha yatkın olup daha çarpıcı sonuç alabilirler.

Bu bölüm size, saç yenileme operasyonu ile ne kadar gerçekçi bir sonuç alabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır. Gerçekçi bir beklentiye sahip olmak ve bu beklentileri karşılayacak bir doktor bulmak çok önemlidir.

Cerrahi Saç Yenilemesi Büyük Ölçüde “Arz Ve Talep” Meselesidir

Tıbbi saç yenilemesi ile alınacak sonuç pek çok farklı değişkene dayanmaktadır. Fakat en kritik olan nokta “arz ve talep” konusudur.

Saç arzı, kafanızın arka ve yan bölgelerinde kelleşmeye dayanıklı ne kadar saça sahip olduğunuzu, saç talebi ise, kel bölgenin ne kadarını saç ile kaplamak istediğinizi gösterir.

Aşılama sayısını tespit etmek için, Aşı Hesaplayıcısına ihtiyacınız olabilir.

Kelliğinizin Derecesi, Seçimlerinizi Belirler

Bir Saç Yenileme Uzmanına Danışınız

Seçeneklerinizi değerlendirmek üzere yapacağınız tıbbı danışma programı için, saçınızın operasyon sonrası halini önceden görebileceğiniz bir saç yenileme uzmanına danışınız.Bu durumda deneyimli bir doktorla, profesyonel bir değerlendirme , tıbbi saç yenilemesi planı (cerrahi ya da değil) ve tahmini bir toplam ücret hizmeti alabilirsiniz.

Eğer Doğru Yapılırsa Saç Ekimi Mükemmel Olabilir

Binlerce Kişi Saç Ekimi Operasyonu İle Saçını Yeniledi.

Bazı saç ekimi hastaları aktif olarak bu topluluk içinde yer alıyor ve diğerlerinin bu amacı başarmasına yardım ediyor.

Bugün eğer artistik olarak saç ekimini yapan bir doktoru seçerseniz, hayat boyu devam edecek olan doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Saç Ekimi Operasyonu ile Saçınızı Bir Ömür Boyu Doğal Olarak Uzayan Saçlara Kavuşturabilirsiniz

Günümüz koşullarının saç ekim ameliyatları ile sadece bir operasyon ile doğal ve dolgun bir görünüme ulaşabilirsiniz.

Doğru yapıldığı takdirde, saç ekimi o kadar doğal olur ki kuaförünüz bile bunu fark edemez.

Doğal görünmeyen saç ekimi günleri artık geride kaldı.

Operasyondan Önce Saçınızın Nasıl Görüneceğini Size Gösteren Saç Ekimi Doktorunu Bulmak Çok Önemli!

Günümüzün saç ekim operasyonları ayakta tedavi edilebilir bir işlemdir ve sadece lokal anestezi gerektirir. Pek çok hasta operasyon süresince ve sonrasında -eğer olursa- ne kadar az rahatsızlık duyduklarına şaşırmaktadırlar.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminin nasıl işe yaradığını

Saç ekimi operasyonu, kafanın arka kısmında kelleşmeye dayanıklı alandan alınan hücrelerin kelleşen yan ve üst bölgelere ekilmesinden oluşur.

Bu süreç çok etkilidir ve hayat boyu dayanıklıdır. Çünkü kafanın arkasından alınan hücreler, nereye ekildiklerine bakılmaksızın genetik olarak kelleşmeye dayanıklıdır. Bu hücrelerden sürekli saç uzayacaktır.

Saç Ekimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Ektirdiğim Saç Ne Kadar Doğal Gözükecek?

Eğer doğru bir şekilde yapılırsa, saç ekimi yapılan kişinin kuaförü bile bunu fark etmeyecektir.

Barbie Bebek Saçı Ya Da Mısır Püskülü Görünümü Artık Çok Uzakta

Gerçek doğal görünümü kazanmak için ihtiyaç duyulan şey, deneyimli ve iyi eğitimli bir grubun yaptığı artistik saç ekimidir. Bir sanat olarak saç ekimi için doktorların bu sitede tavsiye ettikleri yöntem “FUE ile Saç Ekimi”dir.

Saç Ekimi Prosedürü Ne Kadar Sürmektedir?

Tipik bir seans, tüm gün süren bir seanstır. Pek çok hasta sabah başlayıp akşamüstü işini bitirmektedir.

Saç Ekimi İşlemi Acı Verir Mi?

Hastaların numune alınan ve aşılama yapılacak olan bölgelerine lokal anestezi verilir. Anestezi alan pek çok hasta, ameliyat sırasında hiçbir rahatsızlık ya da acı duymadıklarını belirtmişlerdir. Ameliyat sonrasında hastalar bazı tipik rahatsızlıklarla karşılaşacaktır, ağrı ve uyuşukluk gibi. Çoğu hasta, ameliyat sürecinde ne kadar az rahatsızlık duyduklarına şaşırmıştır.

Saç Ekimi Ne Kadara Mal Olur?

Günümüzde saç ekimi klinikleri ücretsiz danışmalık sunmaktadır. Ücretlendirme, ekim ya da seans başına yapılmaktadır.

Saç ekimi yapılacak alan büyüdükçe, ekim başına düşen ücret de azalır. Kimi klinikler tek bir seansta belli bir büyüklüğü aşan ameliyatlar için (örneğin 1000 ya da 2000 aşı) her bir ekim başına fiyat indirimine gitmektedir.

Kaç Ekim Ya Da Saça İhtiyacım Olacak?

Ne kadar saç ekimine ihtiyaç duyduğunuz tamamen ne kadar saç kaybınız olduğuna ve saçınızın nasıl görünmesini istediğinize bağlıdır.

İyileşme Süresi Ne Kadar?

Günümüzün saç ekimi teknolojisinde mikro saç ekimi yöntemi ile kesikler artık çok daha küçük ve görünmezdir. Bu da hızlı bir iyileşme sürecini beraberinde getirir. Pek çok hasta ameliyattan birkaç gün sonra kendini çok iyi hissetmekle beraber ameliyatı izleyen günlerde hastaların bazı ağrı ve uyuşuklukları duymaları oldukça normaldir.

Bir saç ekimi hastasının 18 ayı bulan iyileşme sürecini görün

İnsanlar saç ekimi yaptırdığımı anlayacak mı?

Ameliyatın hemen sonrasında hastanın alıcı bölgesinde kesiklerin etrafında tipik pembe kabuklanmalar olacaktır. Bu yüzlerce kesik bir hafta ila on gün içinde ise iyileşecektir.

Ameliyat sonrası bir iki gün içinde eğer hastanın ameliyatlı bölgedeki geçici izleri kapatacak saçı yoksa, saç ekimi belli olacaktır. Ancak, pek çok hasta ameliyatı izleyen 5 ila 7 gün içinde herhangi bir şapka takmadan kamusal alanda rahatlıkla dolaşabilmektedir.

Ekilmiş saç uzamaya başladıktan sonra, sonuç çok yakın bir incelemede bile oldukça doğal görünecektir.

Yeni ekilmiş saçım ne zaman uzamaya başlayacak?

Saç telleri, ekilmiş saç hücrelerinden, ameliyatı takiben 3 ila 5 ay içinde uzamaya başlar. İlk başta ince daha sonra daha kalın ve en sonunda ise normal kalınlıkta uzar. Bir sene sonunda artık ekilmiş saç tam olgunluğa erişecek ve ömür boyu uzamaya devam edecektir.

Ekilmiş saçın zaman içinde yavaş yavaş uzamasını görün

Sonuç kalıcı mı?

Kelleşmiş bölgeye ekilen saç hücreleri genetik olarak kelliğe karşı dirençli olduğu için, ömür boyu uzamaya devam edeceklerdir.

Çok iyi bir saç ekim doktorunu nasıl bulabilirim?

Saç yenilemedeki en önemli karar, işlemi yapacak olan doktoru seçmektir. Doktorun ustalık, yetenek ve deneyimi sonuç gibi çeşitlidir. Kimi seçtiğiniz saçınızın ne kadar doğal görüneceğini belirler.

Türkiye''de Dr A.Muttalip Keser FUE yöntemini Türkiye''de ilk uygulayan kişidir ve kendisine ait patent tescilli iğnelerle en son tekniği uygulayarak saç ekmektedir. websitesi: www.derma-plast.com

Foliküler Ünite Saç Ekimi Ameliyatı- Basamak basamak

Günümüzde artık saç ekimi ameliyatı ayakta tedavi edilebilen ve lokal anestezi ile yapılabilen bir işlemdir. Pek çok hasta ameliyat sırasında uyumakta ya da televizyon izlemektedir.

Saç ekimi ne kadara mal olur?

Günümüzde saç ekimi, bundan birkaç yıl öncesine kıyasla çok daha ucuza mal olmaktadır.

Klinikler artık daha iyi sonuçlar vermekle birlikte, hasta için daha uygun fiyat oluşturan daha geniş seans olanakları sunmaktadır. Ayrıca artan rekabet fiyatların düşmesine sebep olmaktadır.

Sadece birkaç yıl önce, bir kliniğin tek bir graft ekimini 15 dolar olarak ücretlendirmesi hiç de anormal değildi. Ayrıca birkaç yüz graftı kapsayan küçük seanslar düzenliyorlardı.

Karşılanabilir Fiyatlar ve Aylık Finansman

Günümüzde saç yenileme klinikleri ücretsiz danışmalık sunmaktadır. Ücretlendirme saç ekimi ya da seans başına yapılmaktadır. Pek çok klinik, düşük aylık taksitlerle ödeme imkanı sunmaktadır.

Saç ekimi fiyatları saç ekimi başına 2 ila 8 euro arasında değişmektedir. Cerrahi müdahalenin alanı genişledikçe fiyatlarda aynı oranda azalmaktadır.

Saç ekimi ve diğer tedavi türlerinin fiyatlarının karşılaştırılması

Fue yöntemiyle Saç ekimi ucuz bir işlem değildir ancak sonuçları uzun ömürlü ve tamamen doğal görünümlü olduğu için en iyi saç yenileme fiyatıdır.

Uzun dönemde, tıbbi müdahale gerektirmeyen tedavi yöntemleri, saç ekimi işleminden daha pahalıya gelmektedir.

Örneğin, bir saç yenileme işlemi ortalama olarak 1200 dolar civarındadır ve senede bir kere yenilenmesi gerekir. Ayrıca 5 ila 6 hafta arayla yeniden yerleştirilmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir ki her bir ziyaret 75 dolar civarında olup yılık olarak 675 dolar eder. Böylece bu işlemi 15 sene boyunca yaptırmak toplam olarak 28.125 dolara mal olur.( 1.200+675= 1.875*15 yıl= 28.125). Bu miktar cerrahi saç yenileme masrafını geçmektedir.

NOT: En ucuz yöntem saçınızı tıraş etmektir. Böylece şampuan, saç kremi, tarak ve kuaför masrafı sıfırlanacaktır. Tabi ki bu seçenekle saçlarınızı da sıfırlamış olursunuz.

Saç Ekiminin Gelişimi

Tamponlardan doğal Foliküler Ünitelere

Saç ekimi, ilk başladığı yıllar olan 1950''lerden bu yana çok büyük bir ilerleme göstermiştir. Saç ekimi ile ilişkilendirilen mısır püskülü ya da oyuncak bebek saçı görünümü, günümüzün Fue prosedürüne dönüşmüştür. Doğru yapıldığı takdirde, kuaför tarafından bile fark edilmesi mümkün değildir.

Saç Ekimi Konsepti Doğuyor

Geçtiğimiz yirmi otuz yılda, hurafeler ve koca karı ilaçları yerini bilimsel metotlara bırakmıştır.

1939''da Japon dermatolog Dr. Okuda, bugünkü saç ekimi işlemine çok benzer bir yolla küçük aşılar kullandığı devrimsel yöntemini bir Japon tıp dergisinde yayımlar.

Bu yöntem, saç ekim aşıları kullanarak saç kaybının olduğu bölgelerin -kafa derisi, kaş ya da bıyık gibi- düzeltilmesini içerir. Ancak bu çalışma İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Batı dünyasında pek ses bulamamıştır.

Saç Yenileme Çağı

50''lerin sonlarına doğru Dr. Norman Orentreich, arka bölgedeki saçların alınıp, kelleşen bölgeler ekilmesi üzerine deneyler yapmaya başlamıştır.

Dr. Orientreich''in yaptığı deneyler, kelleşmeye karşı genetik olarak dirençli bölgelerden alınan saçların nereye ekildiğine bakılmaksızın işe yaradığını göstermiştir.

“Verici bölge hakimiyeti” olarak bilinen bu prensibe göre, kelleşmeye dirençli bölgeden alınan saç, kelleşen bölgeye ekildiği zaman ömür buyunca uzamaya devam etmektedir. Bu modern saç ekiminin temelini oluşturmaktadır.

60''lar ve 70''ler boyunca saç ekimi gittikçe popüler bir hale gelmiştirı. Ancak bu yöntemde aşılar şimdikinden daha çok saç içermektedir.

Artık kullanılmayan bu teknik, eğer hasta, planlanan tüm seanslara katılırsa başarılı sonuçlar vermekteydi. Ancak hasta, saç biçimi konusunda kısıtlı bir seçime sahipti ve bazı hastaların verici bölgedeki saçları, seanslar bitmeden tükenmekteydi.

Birkaç büyük aşıdan, pek çok küçük aşıya

80''lerde saç yenileme operasyonları, geniş aşılar daha mikro olanlarla yer değiştirmeye başladıkça çarpıcı bir biçimde gelişmeye başladı. Bu “mikro-aşı bileşimi” tekniği ile artık kelleşmeye dayanıklı verici bölgeden zımba kullanılarak numune çıkarma işlemi uygulanmamaya başlandı. Bunun yerine o bölgeden soyarak çıkarma tekniği yaygınlaştı.

Mini-aşılar(4-8saç teli) dolgunluk ve yoğunluk yaratmak için kullanılırken, bir, iki ve üç numaralı mikro-aşılar öndeki saç çizgisini zenginleştirmek için kullanılıyordu. Bu bileşimle her seansta, zımbalama tekniğinde kullanılan 50 ila 200 arası geniş aşı yerine , yüzlerce daha küçük aşı kullanıldı.

Foliküler Ünite Saç ekimi(FUT); Altın Standart

90''lar, bugün artı Foliküler Ünite saç ekimi ya da FUT olarak bilinen cerrahi prosedürün yavaş yavaş tanınmasına sahne oldu.

Doğal saç uzamasına benzeyen böyle bir işlemi yapmak yüksek derecede büyütücüleri gerektirir. Bu, teknisyenin verici bölgedeki Foliküler Üniteleri tam olarak görmesine ve bu birimleri izole ederek onları 1,2,3 ve bazen de 4 saç telli birimlere ayırmasına izin verir.

Tüm saç yenileme işleminin yalnızca Foliküler Üniteler kullanılarak yapılamasını Dr.Robert Bernstein ortaya atmış ve 1995de “Hücresel Ekim” adı ile yayınlamıştır. Foliküler Ünite saç ekimi yönteminin dönüm noktası San Antonio Texas''tan Dr.Bobby Limmer''in 1980''lerin sonlarına doğru tanıştırdığı mikroskop dürbünüdür. Dr.Limmer ve çalışanları bu mikroskobu kullanarak Foliküler Üniteleri , tek tek aşılara ayırmışlardır. Dr. Limmer bulduğu tekniği diğer doktorlarla paylaşmış ve Dr. Bernstein, Rassman ve Seager ile bu tekniğin kullanıcısı olmuştur.

Zamanla bu yapılması zor ama başarılı prosedür pek çok saç yenileme doktoru tarafından “altın standart” olarak tanınmıştır.

Bazıları için bu altın standart saç yenileme işleminin en üst düzeyi olarak kabul görmüşse de, bu işlem de gelişmeye devam etmiştir.

Günümüzde saç yenileme alanında başı çeken “Bağımsız Saç Yenileme Kurulu” daha da gelişmiş Foliküler Ünite saç ekimi prosedürünü kullanarak, çok küçük kesiklerle bu işlemi güvenli bir şekilde yapmaya başlamıştır. Bu gelişmiş Foliküler Ünite saç ekimi, hastaya tek bir seansta başarıya ulaşma şansı vermektedir.

Saç Yenileme Ameliyatı- Saç ekimi ameliyatından sonra neler beklenmelidir?

Saç ekiminin öncesinin ve sonrasının fotoğrafları bir kişinin nasıl değişebileceğini göstermektedir. Ancak ameliyat sonrasından bu değişime kadar olan süreçte tam olarak neler olur?

Saç ekimi onarımı

Günümüzün saç ekimi ameliyatları o kadar doğal sonuçlar yaratır ki, kuaförünüz tarafından bile fark edilmesi olanaksızdır.

Geniş aşılar ya da saç tamponları kullanan pek çok eski teknik bugün artık estetik olarak kabul edilemez durumdadır.

Geçmişteki bu tekniklerle saç ekimi yapılan pek çok hastanın saçı günümüzün gelişmiş saç ekimi teknikleriyle düzeltilip tamamlanabilir. Bu işlemden sonra artık hasta doğal görünümlü bir saça sahip olacak ve istediği stili saçına verebilecektir.

Çeşitli Saç Ekimi Onarım Teknikleri

1. Geniş aşıyı mikro-aşılarla maskelemek

Bazı doktorlar, eski saç ekimini günümüzün gelişmiş mikro-saç ekimleri ile maskelerler. Bu yöntem, eğer eski saç ekimi saç çizgisine çok yakın değilse yapılabilir. Hastanın ayrıca geniş saç ekimini çevrelemeye yetecek kadar çok mikro-aşıya sahip olması gerekmektedir.

Eğer hastanın önceki saç ekimi saç çizgisinde çok düşük yoğunlukta ise ya da yeteri derecede mikro-saç ekimi yok ise, bu eski ekilen saçları dikkatli bir biçimde alınmalıdır.

2. Geniş ekimleri alıp daha küçük parçalara geri dönüştürme

Bazen hastanın eski saç ekimi daha küçük ve daha gelişmiş mikro-saç ekimiyle maskelenemez. Bu geniş saç ekiminin cerrahi bir müdahaleyle alınıp daha küçük mikro-saç ekimine dönüştürülüp yeniden yerleştirilmesi gerekir.

Bu tekniğe “ Tampon Eksiltme ve Geri Dönüştürme” ya da “PR&R” adı verilir.

Tampon eksiltmesini ve geri dönüşümünü yapmak için, doktor işe önce eski geniş saç ekimini almakla başlar. Geniş saç ekimini almak için yuvarlak zımbalar kullanılır. Bu zımba aşısı normalde ya aynı büyüklükte ya da daha küçüktür.

Bazen bu geniş saç ekiminin bir kısmı deride bırakılır. Genellikle bu yuvarlak aşılar alındıktan sonra kalan delikler dikilerek kapatılır.

Alınan bu saç tamponları dikkatli bir şekilde, 1,2,3 ya da 4 hücresel saç telinde oluşan daha küçük birimlere ayrılır.

Bu inceltilmiş mikro-aşılar yeniden küçük kesiklere ekilir. Genellikle, verici bölgeden ekstra mikro-aşılar alınır. Bu yeni ekilen saçlar uzamaya başladığında, eski anormal görüntünün yerine doğal bir görünüm yaratacaktır.

3. Ameliyatla eski ya da zayıf görünümlü saç ekiminin onarılması

Saç çizgisinin doğal olmayan bir biçimde geriye çekildiği ya da alın bölgesindeki saçların azalmaya başladığı sıra dışı durumlarda, rahatsız edici aşıların alınması ve saç çizgisinin ileriye alınması gerekebilir.

Çok aşağıda olan ekilmiş saç sırası öncelikle bir ameliyatla tek bir sıra halinde alınarak, yeniden ekilmek üzere parçalara ayrılır.

Daha sonra hastanın alnı yukarı çekilerek dikilir. Bu işlem hastanın saç çizgisini 1.5 cm kadar yukarı kaldırır. Bu saç çizgisi düzeltme işlemi aynı zamanda hastanın kaşlarını kaldırarak daha genç görünmesine sebep olur.

Küçük Foliküler Ünite mikro-aşıları düz kesiklere yerleştirilir ve daha zengin görünümlü bir saç çizgisi yaratır.

Saç ekimi onarımı- saçı ve yaşamı eski haline çevirmek

Daha önceden yetersiz bir saç ekimi yaptıran hastalar, bu hatayı düzeltmek ve uzman birinden yardım almak için cesaretlendirilir. Günümüzde bir hastanın sıkıntı verici ve doğal olmayan görünümü yüzünden acı çekmesine artık gerek yoktur.

Anlaşılabilir bir biçimde saç ekimi ile ilgili kötü bir deneyim yaşamış bazı hastalar yardım almak konusunda oldukça isteksiz görünmektedir. Ancak, neler yapılabileceğini öğrendikleri zaman hayat yeniden başlarlar.

Fue ile saç ekimi saçı doğal olarak yeniler

Fue ile saç ekimi pek çok cerrah tarafından uygulanan günümüzün önde gelen tekniklerindendir.

Saç ekiminin sonucunun nasıl bu kadar doğal göründüğünü anlamak için öncelikle saçın nasıl uzadığını anlamak gerekmektedir.

Saç doğal olarak nasıl uzar?

Eğer, büyütücü bir alet kullanarak uzayan saça yakından bakılırsa, saçın 1,2,3 ve 4''lü gruplar halinde uzadıkları görülür.

Bu gruplar, çimenin toprakta büyüdüğü gibi düzensiz bir yol izlerler. bu gruplara teknik olarak “Foliküler Ünite” adı verilir.

Doğal Saç Ekimi Doğayı Örnek Alır, Saç için Saç !

Kafanın arka ve yan bölgelerinden özenle alınan kelleşmeye dirençli Foliküler Ünitelerle doktorlar, kelleşen bölgelerde doğal bir saç numunesi yaratırlar.

Bunu düzgün bir şekilde yapmak oldukça zaman alıcı bir işlemdir ve saç ekimi yapan doktorla birlikte titizlikle çalışan eğitimli ve deneyimli bir sağlık teknisyeni ekibi gerektirir.

FUE ile saç ekiminin standart prosedürlere göre avantajları

Minimum kesikle daha küçük aşılar

Özenle hazırlanmış Foliküler Ünite aşıları minimum miktarda deri dokusu içerir ve çok küçük yoğunluklu yapılardır. Sonuç olarak, saç çok az travma yaratan çok küçük kesiklere ekilir.

Daha az miktarda kesik ile birlikte daha küçük graft kullanılması tek bir seansta daha çok sayıda saç ekilmesini sağlar.

Mikroskop kullanılarak verici dokunun itinalı bir şekilde düzeltilmesi daha çok graft üretilmesine sebep olur.

Yüksek kuvvette bir mikroskop kullanılarak verici dokunun itinalı bir şekilde düzeltilerek Foliküler Ünitelere dönüştürülmesi, azami sayıda bozulmamış ve eksiksiz graftın elde edilmesini ve hastanın sahip olduğu doku kısıtlı olduğundan dolayı hastanın mümkün olduğunca çok alıcı alanının kaplanmasını sağlar.

Bir Fue ile yapılan saç ekimi , yakın bir incelemede bile doğal görünür.

Fue ile saç ekimi işlemi, yeni saç için gerçek saçı kopya ettiğinden, saçın uzaması da yakın incelemede bile doğal bir biçimde olur.

Fue ile saç ekimi tek bir seanstan sonra bile oldukça doğal görünür. İlave seanslar sadece saç ekiminin yoğunluğunu artırmak için ya da saç kaybının devam ettiği bölgelere yeni saç ekimi için yapılır.

Bu işlem, bir seansın tek başına yeterli olmadığı ve daha önceki saç ekiminin görüntüsünün yumuşatmak ve düzeltmek için yapılan mini mikro-saç ekimi prosedürü ile tam bir karşıtlık içindedir.

Foliküler Ünite aşılarında yeni ilerleme ve gelişmeler

“Ultra Gelişmiş Foliküler Ünite Saç ekimi”

Standart mikro “Fue” saç ekimi doğal görünümlü sonuç yaratsa da , tek bir seansta yüksek yoğunluk yaratmada kısıtlı imkana sahiptir. Bu yüzden hastalar, dolgun bir görünüm kazanmak için ekstra cerrahi operasyon yaptırmak zorunda olabilir.

Son zamanlarda önde gelen cerrahlar bu Foliküler Ünite prosedürünü graftların birbirine çok yakın bir şekilde yerleştirildiği ve daha az yer kaplayan ultra gelişmiş Foliküler Ünite tekniğine dönüştürmüşlerdir. Bu yeni “üstün” prosedür hastaya tek bir seansta, hızla iyileşen, çok yoğunluklu bir sonuç alma imkanı vermektedir.

Saç yenilemede verilecek en önemli karar işlemi uygulayacak olan doktoru seçmektir. Doktorun sahip olduğu eğitim, deneyim ve yetenek, ortaya çıkacak sonuç gibi çeşitlilik gösterir. Seçeceğiniz doktor , hayatınızın sonuna kadar sahip olacağınız yeni saçınızın ne oranda doğal ve dolgun görüneceğini belirleyecektir.

Foliküler Ünite saç ekimi işlemi, onu uygulayacak olan doktor ve ekibine bağlı olduğundan , yalnızca bazı kinikler bu işlemi üstün bir başarıyla sonuçlandırabilir. Maalesef pek çok klinik bu işlemi yapmak için sahip olunması gereken kaynak ve zamanı yaratmakta hala isteksiz görünmektedir.

Bu yüzden, en doğal görünümlü sonucu arayanlar çok seçici olmak durumundadır. Akılda tutulmalıdır ki Türkiye''de herhangi bir lisanslı doktor, saç yenileme işlemini hiçbir özel eğitime veya izne tabii olmadan uygulayabilir. Eğer bölgenizde bu işlemi ciddi bir biçimde yapacak olan bir klinik bulamazsanız, bölge dışına çıkıp orda saç ektirme işlemini yaptırmayı göz önüne alabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra, alacağınız sonuç ömür boyu devam edecektir.

Potansiyel bir saç ekimi uzmanını değerlendirmek

Doktor kaç senedir saç ekimi yapmaktadır?

Günde kaç adet saç ekimi yapmaktadır? Eğer büyük bir operasyon yapılacak ise ideal olarak doktor tüm bir gününü size ayırmalıdır.

Doktor saç ekimi ameliyatlarını sürekli olarak mı yoksa bazen mi yapıyor? Eğer sürekli olarak yapmıyorsa klinikte mikroskop altında yapılan ayırma işlemini gerçekleştirecek bir teknisyene sahip olmayabilir.

Doktor, bu uzmanlık dalında bir isme sahip mi?

Doktor saç kaybı tedavisine bütüncül bir açıdan mı yaklaşıyor? Ayrıca tavsiyede bulunup Rogaine öneriyor mu?

Klinik ne gibi prosedürler uyguluyor?

Doktor, verici dokuyu 1,2,3 ve 4''lü Foliküler Ünite graftına ayırırken mikroskop kullanıyor mu?

Büyük seanslarda mikroskop altında aşı hazırlamak bir takım işidir. Ancak doktorun, saç ekiminde oynadığı rol ne kadardır? Bütün ekimi kendisi mi yapacak ve saç dizaynına ve yönüne kendisi mi karar verecek?

Güvenin ama Tasdik de Edin- Hasta Sonuçlarına Göz Atın

Doktor size, kişisel deneyimlerini paylaşabileceğiniz isim ve telefonlardan oluşan bir hasta listesini tedarik edebiliyor mu? Hastaların söyleyeceği şeyler çok önemlidir.

Doktor size, en azından bir düzine, hastaların “önce” ve “sonra” fotoğraflarını sizin değerlendirmeniz için sağlayabiliyor mu? Fotoğrafların detay içermesine ve iyi kalitede olmasına ve özelikle operasyon sonrası olduğu kadar öncesini gösteren fotoğraflar olmasına dikkat edin.

Operasyondan önce bilgisayar yardımıyla görüntülenebilir saç yenileme kliniklerine danışın

Bu sitede tavsiye edilen doktor, sahip oldukları mesleki etik, yetenek ve deneyim göz önüne alınarak çok dikkatli bir şekilde seçildi.

Diğer Saç Yenileme Teknikleri

Cerrahi müdahale ile saç ekimi işlemlerinin en yaygını, kafanın arka ve yan kısımlarından kelleşmeye dirençli dokunun alınıp kelleşen bölgeler ekilmesi işlemidir. Bu yöntem, ayakta tedavi edilebilen ve lokal anestezi kullanılan hafif bir cerrahi müdahale gerektirir

Saçın kel olan bölgelere kaydırılması ile yapılan kafa derisi ameliyatları, etkili bir yöntem olmakla birlikte geniş bir alanı kaplamaktadır. Saç kaybı yaşayan belli bir grup için yapılabilen bu ameliyat fevkalade değişiklikler yaratabilir. Ancak, deneyimsiz ellerde diğer tekniklere oranla daha riskli bir durum arz edebilir.

Artık pek çok doktor daha az zararlı yöntemleri tercih ederek kafa derisi ameliyatlarını yapmamaktadır.

Deri Sarkması, Geriye Çekme, Kaldırma, Döndürme Ve Ekleme İşlemlerinin Tanıtımı

Bazı büyük operasyonlar, kafa derisinin geriye çekilmesi, kaldırılması, döndürlmesi, sarkması ve eklenmesi işlemlerini içerir. Bu yöntemlerle genellikle kelleşen derinin alınıp, kelleşmeye dirençli bölgelerin onun yerine yerleştirilmesi ile yapılır.

Uygun hasta üzerinde doğru bir şekilde yapıldığında bu yöntem hasta üzerinde çarpıcı değişiklikler yaratacaktır. Ancak geçmişte deneyimsiz uzmanlar tarafından sıklıkla başarısız ameliyatlar yapılmıştır.

Bu ameliyatlar bazen çok az fayda vermiş ya da hastanın kronik ağrılar çekmesine ve kafa yapısının bozulmasına neden olmuştur.

Ancak deneyimli ellerde uygun hasta üzerinde çok başarılı sonuçlar alınabilir. Bu işlem için en uygun hastalar, elastik kafa derisine ve iyi bir verici bölge yoğunluğuna sahip olanlardır.

Kafa Derisinin Küçültülmesi Operasyonu

Kelleşen bölgeleri küçültmenin en iyi yolu kafa derisinin küçültülmesi operasyonudur. Bu prosedür, temel olarak hastanın kelleşen noktalarının kesilmesi ile yapılır. Uygun hasta üzerinde ve doğru ellerde bu teknik çarpıcı gelişmelere kısa sürede olanak sağlar.

Kafa Derisi Küçültmenin potansiyel Yan Etkileri

Kafa derisini küçültme operasyonu, kelleşen noktalarda bir azalma yapmakla beraber, bazı sakıncalara da sahiptir.

Bazı hastaların kafa derisi geriye doru çekilerek zamanla kel noktaların büyümesine sebep olabilir.

Azalmış Verici bölge yoğunluğu ve esneklik

Kafanın yan ve arka bölgelerindeki deri daha sıkı bir şekilde çekildiği zaman, verici bölgedeki derinin esnekliği ve saç yoğunluğu da azalır. Yanlardaki saç çizgisi yükseltilip, kalan saçsız bölgelerin doldurulması için daha az aşı kullanıldığında, verici bölge dokusunda ve saçta bir azalma meydana gelir.

Ancak, eğer hasta saç ekimi yaptırmayı seçerse, geride kalan verici bölge, bu bölgedeki esneklik etkilenmeyeceği için, kullanılabilir olacaktır. Bu, özellikle, dolaşıma ve hassaslığa en az etki eden orta saç çizgisi çekilmesi için geçerlidir.

Yara ve Delik Deformasyonu

Kesiklerin dikilmesinde aşırı bir baskı uygulanırsa,kafa derisinin çekilmesi, kafanın üst kısımlarında büyük fark edilebilir yaralar oluşmasına neden olur. Operasyondan haftalar ya da aylar sonra bile kafa derisinde ağrılar devam edebilir. Eğer arka kısımdaki sinirler zarar görürse, kalıcı bir hissizlik yaşanabilir.

Buna ek olarak, hasta, yara izlerinin yanı sıra doğal olmayan bir delik deformasyonu yaşayabilir. Bu deformasyonla birlikte saç, kesiklere dikey şekilde uzama eğiliminde olabilir ve bu durum kalıcı olabilir. Bu kusur, “denizin ayrılması” olarak bilinir.

Miğfer ya da çapa dikişleri ile bu yaralar önlenebilir. Geriye çekme işlemini yapan doktor, Fransa''dan Dr.Patrick Frechet''in geliştirdiği bir tekniği kullanarak saçın uzama yönünü nasıl düzelteceğini bilmelidir.

Kafa Derisini geriye çekme Operasyonu İçin Uygun Aday Kimdir?

Sadece, saçsız olan bölgesi çok gevşek olan hastalar bu prosedür için düşünülmelidir. Böyle bir işlem düşünülmeden, ne kadar dokunun alınacağını gösteren bir ölçme tekniği kullanılabilir. Bunu yaparak, oluşabilecek problemler elde dilecek fayda ile karşılaştırılabilir.

Sarkan Kafa Derisi Ameliyatı

Sarkan Kafa derisi ameliyatı, yan taraflardan alınan kelleşmeye dirençli, bozulmamış derinin, saç çizgisinin ön tarafına alınması ile yapılır. Bu işlem beş adımdan oluşur.

1. Sarkan bölgenin üst kenarına bir kesik açılır. Daha sonra, deri dokusunun altında genişleyebilen bir balon yerleştirilip kesik tekrar dikilir. Bunu takip eden 3 ila 4 hafta boyunca tuzlu bir karışım, dokuyu gerginleştirmek için balonun içine enjekte edilir.

2. Doku genişlemesi olduktan sonra, hasta ikinci bir operasyona alınır. Başka bir kesik, sarkan bölgenin üstteki üçte ikilik bir kısma açılır ve tekrar dolaşımı sağlamak için dikilir.

3. Yaklaşık bir hafta sonra, benzer bir işlem bu defa da kalan üçte birlik bölge için yapılır.

4. Saçsız bölgeye yakın olan saçlı kafa derisi, kafanın yan kısımlarından kesilerek çıkarılır. Ancak, alt tarafta 2 inçlik bir bölüm kan dolaşımını sağlamak üzere bırakılır. Bu, dokunun saç çizgisinin önünde bulunan yeni yerine bükülmesi ile oluşan doku şişkinliğine ya da “köpek kulağın” sebep olur.

5. Yaklaşık bir hafta sonra bu “köpek kulağı” alınır.

Bu işlem, çarpıcı ve yoğun bir görünüm ile sonuçlanır. Ancak, burada da bazı sakıncalar mevcuttur.

Sarkık Kafa Derisi Ameliyatının sakıncaları

En belirgin problemlerden biri, saç çizgisindeki saçların ters bir açı ile uzamasıdır. Normalde bir kişinin saçı ileri doğru bir açıyla uzar. Ancak bu işlemden sonra saç, geriye bir açı ile uzayacaktır. Bu da doğal olmayan bir görüntü yaratacaktır.

Ek olarak, en belirgin problemlerden biri, saç çizgisindeki saçların ters bir açı ile uzamasıdır. Normalde bir kişinin saçı ileri doğru uzar. Ancak bu işlemden sonra saç, geriye bir açı ile uzayacaktır. Bu da doğal olmayan bir görüntü yaratacaktır.

Ek olarak, hasta pürüzlü bir saç duvarına sahip olabilir. Eğer, bu kalın saç duvarının arkasında bulunan saçlar incelmeye devam ederse, bozuk, doğal olmayan bir görüntüye sahip olabilir.

Tipik olarak, bu kalın saç şeridinin önüne, pürüzleri gidermek ve oluşan yaraları gizlemek için mikro-aşılar yerleştirilir. Ancak, bu yöntem her zaman bu tuhaflığı düzeltmeyebilir.

Daha kötü bir senaryo ise bu sarkan dokunun ölmesidir. Ayrıca doku gerildiğinde sarkan bölgenin alındığı yerde , kafanın her iki yanında 1.5 ila 2 inçlik yaralar oluşabilir.

Kafa Derisini Kaldırma

Bu teknik Dr.Dominic Brandy tarafından geliştirilen, hastanın kafa derisinin büyük bir kısmının kaldırılıp yukarı doğru çekilmesi ile yapılır. “Altını oyma” olarak adlandırılan bu işlemle, deriyi, kas ve destekleyici dokulardan ayırarak, şaçlı deri, saçsız bölgeye çekilir. Kelleşen bölge kesilerek çıkarılır ve dikilir. Bu prosedür, yan taraflarda bulunan sinir ve damarların sıkıca bağlanmasını gerektirir.

2 ila 3 saatlik bu önemli ameliyat, kelleşen bölgelerin çarpıcı bir şekilde azalmasına sebep olur. Ancak bu işlem hastada kalıcı bir hissizlik durumu yaratabilir.

Saç çizgisinin kulak ya da enseye doğru aşırı çekilmesi ya da yaralı bölgenin yanması gibi başka muhtemel komplikasyonlar da meydan gelebilir. Eğer kafa derisinin merkezinde herhangi bir saçsız bölge kalırsa, bu bölgedeki kan dolaşımını tehlikeye atmamak için aşılama yapılmaz. Dr. Brandy geliştirmiş olduğu bu tekniği kullanmayı bırakmıştır.

Kafa Derisi Genişletme Ameliyatı.

Deri genişletmesi, deri küçültmesi ile benzer bir işlemdir. Ancak bu yöntemle, kafa derisi, saçsız bölgeler alınmadan haftalar önce gerilir. Böylelikle kafa derisi esner ve daha çok saçsız bölge kesilip alınabilir.

Bu yöntemde, silikon bir balon deri altına yerleştirilir. 4 ila 12 hafta boyunca balona tuzlu bir karışım enjekte edilir. Böylece deri genişler ve doktor daha çok saçsız deriyi alabilir.

Deri, sürekli bir baskı altında olduğu zaman, var olan deri hücreleri, yeni hücreler ürettiği için bu teknik işe yarar. Bu, deriye, uygulanan baskıya uyum sağlamak ve genişlemek için zaman sağlar.

Bu teknik iki ameliyat gerektirir. Birincisi, genişleyen balonun yerleştirilmesi, ikincisi ise aşırı gevşemiş deri ile birlikte balonun alınmasıdır.

Diğerleri gibi bu tekniğin riskleri ve sakıncaları vardır. Daha yüksek oranda enfeksiyon tehlikesi, balonun deri altında olmasından dolayı duyulan rahatsızlık ve haftalar botunca garip biçimli bir kafa şekliyle dolaşma gibi,

Kafa Derisi Uzatma Ameliyatı

Kafa derisini uzatma işleminde, deri küçültme prosedürü boyunca deri altına bir aygıt yerleştirilir. Bu aygıt, geniş elastik bir bantla birbirine bağlanmış iki sıra çengele sahiptir.

Bu aygıt, hastanın derisini gererek gevşekleştirir.saçlı dokunun yukarı doğru nazik ve sürekli çekilmesi ile yapılır. Süreç yaklaşık bir aydır ve tekrarlanabilir. Ancak hastanın kafası bu süreç boyunca eğik görünebilir.

En sonunda bu aygıt , aşırı sarkmış deri ile birlikte alınır. Prosedür, önceki saçsız bölgeyi kaplayan yeni genişlemiş bir deri dokusu yaratır

Aygıt deri altında 29 gün kalacağı için enfeksiyona, ve bu süre boyunca sürekli bir rahatsızlığa, kolay ezilebilen deri dokusuna ve sık görülen seroma birikimine sebep olabilir. Ayrıca bu aygıt FDA tarafından halen onaylanmış değildir.

Kaynak : www.sac-ekimi-fue.com

Sağlık, Güzellik Rehberi Ana Sayfası

Doa Kozmetik

Facebook SayfamızKapadokya' da Balayı Fırsatı

Reklam

2012 Burç Yorumları

Tavsiye Edenler

Son Yazılar

Widget RandomPosts not found.

The file '/widgets/RandomPosts/widget.ascx' does not exist.X

Widget EditorunSectikleri not found.

The file '/widgets/EditorunSectikleri/widget.ascx' does not exist.X

Son Yorumlar

Comment RSS

Tıbbi Sorumluluk Reddi

Sitemizde yer alan içerikler, genel bilgi amaçlı verilmiş ve çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Sitemiz herhangi bir uzmanın veya doktorun sitesi değildir.

Sağlık ve tıbbi konular hakkındaki bilgilerin kesin olduğunun, yan etkisi ya da zararı olmadığının kesin güvencesi yoktur. Sitemizde yer alan bilgiler, hiç bir zaman hastalıklara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır.

Bu sitede yer alan bilgilerin kullanılması ya da benimsenilmesinden sitemiz sorumlu sayılamaz. Kullanım riski Okuyuculara aittir.